Pytania i odpowiedzi

Co to jest klin?

Niektórzy na kaca doradzają metodę tzw. klina. Tłumaczą to tym, że dostarczenie organizmowi niewielkiej ilości etanolu, hamuje na pewien czas rozkład metanolu (któremu to procesowi towarzyszą najgorsze objawy kaca). Metanol bowiem jest rozkładany (w procesie dehydrogenezy) w organizmie dopiero po rozkładzie etanolu. „Klin” sprawia, że metanol jest rozkładany stopniowo, dzięki czemu objawy kaca są mniejsze. Lekarze natomiast ostrzegają przed stosowaniem tej metody, podkreślając, że prowadzi ona bardzo często do rozpoczęcia tzw. ciągu alkoholowego.

Dlaczego na kacu czujemy wzmożone pragnienie?

Wzmożone pragnienie to efekt działania alkoholu na przysadkę mózgową. Jedną z funkcji przysadki jest wydzielanie hormonu, jakim jest wazopresyna. Wazopresyna odpowiedzialna jest za przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu. Alkohol, który spożywamy drastycznie ogranicza jej wydzielanie, a jej niedobór ma bezpośredni wpływ na upośledzenie wchłaniania wody przez organizm. W wyniku tego nie ma równowagi między płynami wchłanianymi, a wydalanymi z organizmu. Dochodzi wówczas do odwodnienia organizmu, czego pierwszym objawem jest uczucie suchości w ustach.

Kiedy powstanie lek, który w stu procentach wyeliminuje powstawanie kaca?

Nie wiadomo. Uczeni obawiają się tego z dwóch powodów. Pierwsza obawa dotyczy tego, że jeśli taki lek powstanie, ludzie zaczną pić bez ograniczeń. Obce im będę jakiekolwiek przykre dolegliwości (fizjologiczne) związane ze spożywaniem alkoholu i będą pili znacznie więcej. Drugim powodem (natury etycznej) jest to, że aby wynaleźć taki lek naukowcy musieliby przeprowadzać badania na ludziach, co mogłoby spowodować ich późniejszą chorobę alkoholową.

Kto ma "mocną głowę" i nie musi bać się kaca?

Alkohol etylowy jest rozkładany przez ludzki organizm dzięki specjalnym enzymom. To ich poziom decyduje o tym, kto ma tzw. „mocną głowę”, a kto nie. Jest to cecha osobnicza każdego organizmu. Istnieją natomiast również pewne tendencje rasowe, które determinują możliwość spożywania większej ilości alkoholu. Azjaci i mieszkańcy Ameryki Południowej, wg badań, spożywają małe ilości alkoholu, z obawy przed konsekwencjami picia. Cechą indywidualną jest również podatność na uzależnienie. Badania potwierdzają, że to kobiety szybciej (niż mężczyźni)się upijają, szybciej popadają w nałóg i trudniej im z niego wyjść.